poniedziałek, 27 lutego 2012

Tkaniny z wykopalisk

Były przęśliki i wrzeciona, teraz czas na tkaniny :) Tekstylia średniowieczne pozyskane w trakcie badań archeologicznych stanowią rzadko spotykaną, ale dla mnie zawsze ciekawą część wystawy w muzeum. W Polsce znacząca część odnajdywanych tkanin to tkaniny wełniane. Tkaniny lniane słabo zachowują się w ziemi i najczęściej śladem po nich jest odcisk pozostawiony w mokrej glinie wypalonego później naczynia, lub odkrywane są w postaci zwęglonej - spalenie paradoksalnie pomogło utrwalić materiał. Wśród znalezisk występują także tkaniny jedwabne, importowane z Bliskiego Wschodu.
Na zdjęciach widoczne są fragmenty materiałów wełnianych i dwóch jedwabnych.

Fragment tkaniny z Ujścia.

Fragment innej tkaniny z Ujścia.

Szczecin. Widoczna jest bogata kolorystyka tkaniny.

Dwa fragmenty z Wolina.Link do galerii zdjęć wolińskich znalezisk, w tym tekstyliów: Błażej Stanisławski - Archaeology of Wolin

Wrocław.

Fragment jedwabnej tkaniny brokatowej.

Woreczek jedwabny, znakomicie zachowany.

W przyszłości postaram się o opisanie historycznych szczegółów, takich jak sploty, gęstość tkanin czy kolory.

4 komentarze:

 1. Widziałam fragmenty tkanin znalezionych podczas niedawno zakończonych badań wykopaliskowych we Wrocławiu na Nowym Targu, jeszcze przed konserwacją. Niektóre ładne, ze złotymi nićmi jedwabnymi i wąskie złote krajki. Nie wiem kiedy i kto będzie te znaleziska opracowywał, ale czekam z niecierpliwością. Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musiał być wspaniały widok, te tkaninki :)
   Pozdrawiam wiosennie!

   Usuń
 2. Polecam książkę "Włókiennictwo Gdańskie w X - XII w." A. Nahlika i J. Kamińskiej - jeśli chodzi o metodykę badań to jest to w tej chwili podstawa ;-)! Na całe szczęście w polsce tematy tkanin są coraz bardziej popularne. Jeśli chciałabyś jakąś szczegółową literaturę to napisz do mnie ;-) piszę licencjat na temat tkanin to trochę siedzę w tych książkach.

  Pozdrawiam, Olga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Wybrałaś bardzo miły i wdzięczny temat do analizy.
   Pracę Nahlika i Kamińskiej mam oczywiście w swoich zbiorach ;) Jeśli posiadasz bibliografię polską z dziedziny włókiennictwa z ostatnich 20 lat, to chętnie przygarnę takie zestawienie :)

   Pozdrawiam.

   Usuń

Dziękuję za pozostawione komentarze :)