piątek, 16 marca 2012

Czółenka tkackie

Pokażę Wam dziś kolejne narzędzia pracy z tkackiego świata. Czółenko lub listewkę z nabraną nicią wątku tkaczka przerzuca przez przesmyk, zmienia położenie nicielnic i dobija dodaną nić do powstającej tkaniny. Czasem ciężko przestać ;)
Tak prezentuje się moja kolekcja przedmiotów. Obecnie używam tylko listewek.

Na drugim zdjęciu mamy zabytkowe drewniane czółenko ludowe, wypolerowane przez używanie - czółenko przejeżdżając przez przesmyk ślizgało się po niciach osnowy. Brakuje mu pręcika i cewki (które razem tworzą szpulkę), mocowanych wewnątrz. Dziurki we wnętrzu po prawej i lewej stronie trzymają szpulkę z wątkiem, nad lewą jest jeszcze wyżłobienie, które umożliwia wyjmowanie szpulki. Wątek z reguły wychodzi z czółenka w jego bocznej części, przez małą dziurkę (widać ją po lewej) lub szczelinę.

Kolejne czółenko jest całkiem współczesne, pod spodem ma rolki, na których przejeżdża przez przesmyk :). Tak nabiera się nić wątku za pomocą zwijarki elektrycznej: winding a quill.

Tak wyglądają rolki na spodniej stronie. Większego czółenka, również z rolkami, używa się w krosnach z mechanizmem przerzutowym. Jego znakiem rozpoznawczym są metalowe groty na czubkach. Czółenko umieszczone jest na specjalnym torze, po którym porusza się za pomocą pociągnięć mechanizmu kontrolowanego przez tkaczkę. Na tego typu krosnach można tkać bardzo szerokie tkaniny. Tutaj możecie zobaczyć jak one działają: Die Weberin. Praca na nich jest znacznie głośniejsza. Materiały wykonane na krosnach z użyciem mechanizmu przerzutowego są nie do odróżnienia od tych tkanych całkowicie ręcznie.

2 komentarze:

  1. Alicjo, dzięki Twoim postom przejdę kurs teoretyczny. Stary warsztat tkacki z Podlasia jest już dla mnie kupiony i czeka nad Bugiem, a pewien Pan dorabia brakujące elementy. Mam nadzieję, że uda mi się latem coś utkać. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawione komentarze :)