wtorek, 26 czerwca 2012

Cedyńskie spotkania z wrzecionem

W miniony weekend po raz kolejny brałam udział w imprezie rekonstrukcyjnej w Cedyni. Jej fabuła osadzona jest w realiach końca X wieku, a dokładnie 972 roku, kiedy miała miejsce bitwa wojsk polańskich z niemieckimi. Zwyciężyli nasi ;) Oprócz aktywności militarnej w obozowisku położonym pod Górą Czcibora toczyło się życie odzwierciedlające codzienne zajęcia ludzi sprzed tysiąca lat.
Miałam przyjemność poprowadzić spotkanie poświęcone nauce przędzenia na historycznym wrzecionie, takim, jakiego wówczas używano w Europie. Ucieszyła mnie duża frekwencja i zaangażowanie dziewczyn chętnych do kręcenia. Padało dużo ważnych pytań, więc wspólnie spędzony czas minął niezwykle twórczo. Dziękuję dziewczynom biorącym udział w spotkaniu za zainteresowanie :))
Zdjęcia ze spotkania dzięki uprzejmości Magdaleny Maserak-Narolskiej.

Zaczynamy.

Tu pokazuję, jak zamocować lidera.

Zatroskana Michasia :)

Wrzecionka się kręcą.
"Czy nitka jest taka, jak chcę?" Kawałek Olofka w tle ;)
Nadarzyła się również nieprzewidziana okazja do spotkania z DeeDee, która przyjechała z włóczkami i wyrobami wykonanymi techniką naalbinding z własnoręcznie uprzędzionej i farbowanej roślinnie wełny :)) Kramik DeeDee prezentował się uroczo, tak jak sama właścicielka. Biwakujący obok Michał "Ostry" Ostrowski, zawzięty rybak i przetwórca ryb wszelakich zadymił przestrzeń wędząc znakomite śledzie, stąd nieco niewyraźne zdjęcie z naszych plotek przy wrzecionie.


Na koniec tej małej relacji ruchomy obraz nakręcony przez cedyńskich filmowców. Prządki też się na nim znalazły ;)


Kręć się, kręć wrzeciono!

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Kurs tkacki w Poznaniu

Zapraszam do wzięcia udziału w kursie tkackim, który poprowadzę w pracowni Agnieszki Jackowiak w sobotę 30 czerwca. Szczegóły znajdziecie tutaj: Hobby-Wełna: warsztaty tkackie.