czwartek, 16 sierpnia 2012

Barwienie naturalne | Natural dyeing

Lato to według mnie najlepszy czas na wykorzystanie tego co daje przyroda, czyli naturalnych barwników tkwiących w roślinach rosnących wokół nas. Ciepłe dni sprzyjają procesowi schnięcia, co cieszy każdą prządkę :)

Wykorzystane barwniki to herbapolowska marzanna barwierska (z lewej) oraz rosnący przy domu wrotycz (z prawej; pierwszy wrotyczowy motek z lewej to włóczka jedwabna, pierwotnie w kolorze szarym). Motki przed barwieniem zaprawiłam ałunem, ale do każdej kąpieli dodałam też motek, który nie był traktowany ałunem - na razie nie widać różnicy, ale czekam na działanie czasu. Kolory w rzeczywistości są nieco przygaszone. Wstawiłam zdjęcie w oryginalnym rozmiarze, możecie prześledzić rozkład kolorów - nie jest równomierny ;)


// Naturally dyed wool skeins, on the left made with madder root and with tanacetum on the right. I used alum as a mordant.

czwartek, 9 sierpnia 2012

Worldwide Spin in Public Day, Poznań, 15.09.2012

Wspólnie z Agnieszką Jackowiak zapraszamy prządki z całej Polski na Światowy Dzień Przędzenia, który będziemy obchodzić w Poznaniu 15 września. Spotykamy się o 11:00 w Museum Cafe (kawiarnia na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego), wejście od ul. Klasztornej. Zachęcam do pozostania w Poznaniu na weekend, jest co zwiedzać!


Szczegóły i ciekawostki dotyczące WWSIP Day będziemy zamieszczać na stronie Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych.
Wszystkie chętne osoby prosimy o potwierdzenie uczestnictwa przez stronę wydarzenia na Facebooku Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych lub e-mailowo: dzienprzedzenia@gmail.com
Aby niczyje zgłoszenie nie zostało pominięte, prosimy o korzystanie z powyższych kanałów komunikacji :)

środa, 8 sierpnia 2012

Bliskie spotkania z wrzecionem - warsztaty

25 sierpnia, godz. 10.00 – 13.00, miejsce: pracownia Agnieszki Jackowiak,
 Poznań, ul. Kasprzaka 42.


Zapraszamy na kurs przędzenia wełny na wrzecionie. Poznasz historię przędzenia i różne rodzaje wrzecion. Podczas kursu dowiesz się, jak przygotować surowe runo owcze do przędzenia za pomocą ręcznych grępli, jak prząść czesankę owczą, jak sprawdzać wytrzymałość nitki oraz jak zdwajać uprzędzoną nić. Na czas warsztatów zapewniamy wrzeciona i wełnę czesankową w dwóch kolorach (50 g/os). Ewentualną dodatkową wełnę można zakupić na miejscu. Uprzędzone nici staną się własnością uczestników.
Cena: 70 zł
Więcej informacji na www.hobby-welna.pl w zakładce “warsztaty”.

Informuję też, że założyłam stronę bloga na Facebooku, można polubić ;)

piątek, 3 sierpnia 2012

Obrusik | A tablecloth

Przywieziony przez moją mamę z wakacji w Bułgarii wiele, wiele lat temu. Bohater masy imprez, niezniszczalny. Tkany ręcznie z bawełny, na czterech nicielnicach. Kolorowy układ pasów powtarza się jeszcze raz. Wykończenia brzegów są również ręczne. Widoczne są różnice szerokości w miejscach, gdzie splot płócienny (biały) zmienia się w ozdobny (kolory). Ale przecież to nie jest najważniejsze.

Jeżeli interesuje Was bułgarska etnografia, to zajrzyjcie do relacji Brahdelt na jej blogu.

// Brought from Bulgaria by my mom many years ago. Made of cotton, with two colourful pattern rows (the second isn't visible in the photo).
If you are interested in Bulgarian ethnography, visit Brahdelt's blog (there's an English translation).