sobota, 24 maja 2014

Łapiąc balans | Weaving on a counterbalance loom

W domu moich rodziców stoją czteronicielnicowe krosna, które pracują w oparciu o system koników (ang. horses) połączonych z nicielnicami, a te z kolei połączone są z podnóżkami za pomocą półstopni.
Równo rok minął od osnucia warsztatu do ruszenia na nim z pracą. Czekał na swoją premierę zdecydowanie za długo...
Najważniejszą zasadą działania tego typu krosien jest prawidłowe umiejscowienie koników odpowiedzialnych za podnoszenie nicielnic. Powinny być zawieszone w połowie wysokości między poprzeczką, na której umieszczone są bloczki, a górnymi listwami nicielnic. Bloczki na poprzeczce powinny znajdować się w 1/2 odległości od środka poprzeczki. U mnie są nieco bardziej przesunięte ku staciwom.
Aby listwy nicielnic utrzymać w stałym położeniu, należy je unieruchomić. Ja użyłam w tym celu drutów do robótek, które włożyłam w otworki nawiercone w każdej górnej listwie i zabezpieczyłam gumką recepturką, żeby nie wypadły.
Czas usiąść na podłodze i zająć się półstopniami. Półstopnie powinny być podwieszone równolegle do dolnych listew nicielnic i połączone z podnóżkami. Za pomocą zatyczek (lub zwykłych sznurków) wybieram, jaki podnóżek połączyć z jaką nicielnicą. Najlepiej, gdy podnóżki zawieszone są równolegle do podłogi (choć może się zdarzyć, że będą wymagały wyższego zawieszenia).
Kiedy spotkałam się z kumpelą, to oczywiście nie mogło zabraknąć małej indoktrynacji :)
Zadowolenie miała wypisane na twarzy. Wcale się nie dziwię ;)
Po pewnym czasie od rozpoczęcia pracy może się zdarzyć, że poprzeczki nicielnic pozostawione w stanie neutralnym (żaden podnóżek nie jest naciśnięty) zaczną się wychylać. Należy wówczas nacisnąć z góry, z obu stron wszystkie poprzeczki dłońmi, wypoziomować je i kontynuować pracę. Jeśli to nie pomoże, można pomyśleć o poprawieniu przypięcia nicielnic do półstopni lub/i półstopni do podnóżków. Inne pomocne rozwiązania znajdują się w linku na końcu postu.
Tak wyglądają nicielnice i koniki po wypoziomowaniu.
Informacje o tym, jak przygotować krosna counterbalance do pracy (ważne jest przypisanie koników odpowiednim nicielnicom) znajdziecie między innymi na stronie Glimåkra USA.

2 komentarze:

 1. O Matko Boska !!!! Szał ! Nie tyle ilości nitek, bo te na mnie nie robią nawet wrażenia, ale te listeweczki, deseczki, etc... . Do takiego warsztatu tkackiego, to nie tylko pokój trzeba mieć, co domek cały. :-)))
  Czekam na efekty.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To takie puzzle dla cierpliwych ;) Odpozdrawiam Cię :D

   Usuń

Dziękuję za pozostawione komentarze :)