niedziela, 26 października 2014

Weaver's chronicles

Postanowiłam zmienić nazwę bloga na angielską. Dotychczasowy adres tkackiehistorie.blogspot.com jest aktywny, jednak będzie automatycznie przekierowywał czytelników pod nowy.
// I decided to change my blog's name to English to make it more accessible to readers from all over the world. The address tkackiehistorie.blogspot.com is still active, but redirects to the new one.

Wracając do tkackich spraw :) Pod koniec września wzięłam udział w imprezie sukienniczej organizowanej przez Bramę Poznania. Wydarzenie "Na szlaku kupców - sukno" przyciągnęło mnóstwo gości, było także okazją do spotkań z przędącymi i tkającymi koleżankami. Galeria zdjęć z wydarzenia do obejrzenia tutaj.
// Back to weaving issues :) In the end of September I took part in a textile event organised by Brama Poznania (or Porta Posnania as it is translated into English). We had wonderful weather, many guests and nice time together with spinning and weaving colleagues. Pictures from this event are here.

Moja kolekcja ręcznie wykonanych przedmiotów związanych z tkactwem powiększyła się. Od dłuższego już czasu podziwiam stemple wykonywane przez Karolinę i zamarzyłam o własnym. I jest, z motywem szczeci sukienniczej.
// My collection of weaving-related handmade items has grown. I've admired Karolina's handcarved printing blocks for a long time and dreamed about my own one. So here it is, with an image of fuller's teasel (Lat. dipsacus sativa).

Szczeć sukiennicza (łac. dipsacus sativa) przez tysiąclecia służyła sukiennikom. Z twardych kwiatostanów szczeci wykonywano szczotki (zdjęcia i ryciny do obejrzenia na blogu In my lady's chamber), którymi czesano sfolowane wełniane tkaniny wydobywając z nich włoski, które następnie strzyżono wielkimi nożycami (tutaj rycina do obejrzenia; na drugim planie widoczna jest czynność czesania tkaniny). Ta urocza roślina jest używana także współcześnie, ale o tym za chwilę.
W średniowiecznych miastach obok cechów tkaczy funkcjonowały cechy czesaczy i postrzygaczy sukna. Przykład z Gandawy - trzy herby reprezentujące wspomniane profesje, każda z symbolicznym narzędziem pracy: czółenkami, szczotkami i nożycami.
W czasach mechanizacji produkcji szczeć trafiła do przemysłu. Do dzisiaj w niektórych wykańczalniach tkanin pracują maszyny czeszące naszpikowane szczeciami :) Jedną z nich możecie zobaczyć w tym filmie (od 8 minuty): Ullberedning -så går det till.

Na koniec dzisiejszego wpisu, odchodząc nieco od tematyki sukienniczej ;) prezentuję zdjęcia swoich ostatnich prac.
// Some weaving has been done as well.